15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонија11-годишно момче од Скопје почина на КАРИЛ- Не го преживеа ударот од...

11-годишно момче од Скопје почина на КАРИЛ- Не го преживеа ударот од пречка од гол на екскурзија

Детската игра, смеа и џагорот на децата кои во август, годинава беа на екскурзија во Кавадарци, се претвори во трагедија. Единаесет годишно момче од Скопје вчера нешто по 23 часот почина на КАРИЛ (Универзитетска Клиника за Анестезија, Реанимација и Интензивно лекување). Детето беше тешко повредено на 14 август годинава откако на фудбалски терен во Кавадарци врз него падна пречка од гол. Лекарите речиси цел месец се бореа за животот на детето, но за жал момчето починало.

По наредба на јавен обвинител телото е предадено на обдукција, а се води постапка и за причините поради кои се случи оваа трагедија.

Во Полициската станица во Кавадарци кога во август се случи настанот било пријавено дека на фудбалскиот терен во рамки на детското одморалиште Михајлово – Кавадарци, каде престојувале ученици од основно училиште од Скопје, еден малолетник бил повреден откако пречката од голот се превртела и паднала.

Од МВР тогаш информираа дека малолетникот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза” Скопје, а на местото на несреќата беше извршен увид од страна на увидна екипа од Кавадарци.

Постапката за оваа трагедија продолжува и по смртта на детето.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...