6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонците повеќе не молчат: Нудат 20 денари за откуп на млекото, а...

Македонците повеќе не молчат: Нудат 20 денари за откуп на млекото, а го продаваат 80 денари, не им давам, вели млекопроизводител

Блегтори Ајети од скопско Кондово е индивидуален производител на млеко. Има неколку крави кои на ден даваат околу 40 литри млеко. Вели, можам млеко да обезбедам за децата, за фамилијата, но жално е што за многу деца во Македонија родителите не можат да им обезбедат чаша млеко. Проблем е веќе и лебот, а камо ли млекото, зашто цените отидоа во небо, забележуа Ајети. Тој е лут затоа што млекарите нудат 20 денари за откуп на млекото, а потоа го даваат скапо, во маркетите достигнува и до 80 денари. Не им го давам млекото, вели овој човек.

Во прилогот на ТВ Клан, Ајети вели дека има луѓе од селото кои купуваат литро – две од него. Но генерално, како што нагласува, луѓето се навикнале да си купуваат готово млеко во тетрапак, кое не треба да се вари, туку веднаш се пие.

Млекото земено од млекопроизводител е свежо, убаво, но секако мора да се вари, нагласува тој.

Работата на млекопроизводител не е лесна, а не е ниту евтино да се одгледуваат крави, вели Ајети и додава дека неговиот труд воопшто не се цени, затоа што со тие 20 денари што му ги нудат млекарите, не може да се покријат трошоците и вложениот труд. Затоа, кој сака од селото купува од него, а тој не го дава на млекарите кои прават екстра профит.

Инаку, телевизијата забележува дека поради гласини дека ќе има недостиг на млеко, рафтовите на кои стои млекото во тетрапак во многу супермаркети се празнат. Иако е скапо. Иако Србија не забрани извоз на млеко за Македонија (и за Албанија).

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...