22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСветлата на Ајфеловата кула се гаснат поради енергетската криза

Светлата на Ајфеловата кула се гаснат поради енергетската криза

Градската управа на Париз сака да постигне заштеда на енергија со претходно исклучување на ноќното осветлување на Ајфеловата кула, со цел да даде пример за заштеда на енергија како одговор на моменталната енергетска криза, јавува Агенција Анадолија (АА).

Градоначалничката на Париз, Ан Идалго, денес треба да го претстави планот за „енергетска трезвеност“ за намалување на потрошувачката на енергија. Меѓу мерките за намалување на потрошувачката на енергија е и исклучувањето на светлата на Ајфеловата кула, пренесува БФМТВ.

Градската управа на Париз предложи светлата целосно да се исклучуваат во 23 часот и 45 минути, кога ќе заминат последните посетители.

Рефлекторите на врвот на кулата висока 330 метри ја направија светилник на ноќното небо во Париз, а 20.000 светилки и даваа на кулата блескав изглед по пет минути на секој час.

Како што се наведува, ноќното осветлување годишно троши 6,7 гигавати електрична енергија на час.

„Постигнатите заштеди на енергија нема да бидат големи, но како најпосетувана знаменитост во светот должни сме да им служиме како добар пример на сите останати. Нашиот симболичен гест е всушност исклучително моќен затоа што во нас се вперени очите на целиот свет“, изјави Жан-Франсоа Мартинс, претседател на зружението Societe d’Exploitation de la Tour Eiffel (SETE) кое управува со Ајфеловата кула.

Француската влада апелираше до поединците, домаќинствата и претпријатијата да користат помалку енергија бидејќи земјата се соочува со недостиг на електрична енергија, гас и гориво предизвикани од руската војна против Украина.

Неколку градови го решаваат проблемот со исклучување на светлата на јавните згради и улици кога не се користат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...