30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе има истрага кој ја издал „воената тајна“ зошто премиерот Димитар Ковачевски...

Ќе има истрага кој ја издал „воената тајна“ зошто премиерот Димитар Ковачевски не се пријавил во војск

Министерството за одбрана доцна синоќа објави дека ќе поведе интерна истрага за тоа кој ги објавил документите на социјалните мрежи според кој премиерот Димитар Ковачевски е прогласен за „трајно неспособен“ да биде воено мобилизиран за време на воениот конфликт во 2001.

Според министерството, се работи за „строго доверлив“ документ кој протекол од архивите.

„Документот кој е објавен на социјалните медиуми и презентиран од политичка партија, по првичната проверка претставува документ кој во документација на Министерството за одбрана и Армијата првично е заведен како документ со печат „воена тајна“, а подоцна по носењето на Законот за класифицирани информации, добива класификација „строго доверливо“. Министерството за одбрана, согласно своите надлежности, постапувајќи по Закон и штитејќи ги интересите на државата и на граѓаните, отвора постапка за утврдување на одговорност за несовесно ракување и неовластено објавување на документи со класифицирана содржина.

Министерството за одбрана ги повикува политичките партии и поединци, во своите настапи и обиди да придобијат политички поени, да стојат понастрана од припадниците на Министерството за одбрана и Армијата, да не ги поттикнуваат на извршување на кривични дела, со кои го нарушуваат сопствениот, но и угледот на Министерството и Армијата“, се огласи Министерството за одбрана.

ВМРО-ДПМНЕ и пратеникот и наедно полковник, Драган Ковачки, го повикаа Ковачевски да се произнесе по овие наводи. Премиерот преку соопштение одговори дека имал оперативен зафат и дека опозицијата се користи со „ниски удари“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...