6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНе го оставаме Трајче на цедило, велат колегите и пријателите откако до...

Не го оставаме Трајче на цедило, велат колегите и пријателите откако до темел му изгоре кафаната

Скопската кафеана Камин Кама, чиј сопственик е музичарот Трајче Толевски, познат на естрадата како Трајче Мајка, синоќа изгорела до темел.

Во немилиот настан нема жртви и повредени, а истиот бил пријавен во Противпожарната служба од страна на соседи, кои први ги забележале огнените пламени кои се ширеле со голема брзина.

Кафеаната важеше за популарно збиралиште на македонската фолк естрада.

Речиси да нема фолк музичар од земјава кој некогаш не гостувал таму, па веднаш по случката, голем број на наши пејачи на социјалните мрежи отворено порачаа дека ќе сторат се што е во нивна можност за да му помогнат на колегата Толевски, што е можно побргу да го реновира уништениот локал.

-Не го оставаме Трајче на цедило. Се уште е рано, настанот е од вчера, се немаме координирано, но секако дека стоиме на располагање. Дали ќе донираме на сметка, кој колку може, или пак ќе се договориме да направиме концерт од кој средствата ќе бидат наменети за обновување на кафеаната, треба дополнително да се организираме – велат наши пејачи.

Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...