6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветПутин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Путин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров од денеска има чин генерал-полковник. За ова лично го информирал рускиот претседател Владимир Путин, објави Кадиров на својот официјален канал на Телеграм.

Претседателот на Русија ми го додели чинот генерал-полковник и лично Владимир Владимирович ме информираше за тоа и ми честиташе. Неизмерно сум му благодарен на нашиот врховен командант што ги цени моите заслуги“, напиша Кадиров.
Лидерот на Чеченија рече дека ова е голема чест за него.

Ветувам дека однапред ќе ја оправдам укажаната доверба“, напиша Кадиров.

Кадиров беше и шеф на службата за безбедност во Чеченија. Од 2007 година ја извршува функцијата претседател на оваа Република, дел од Руската Федерација. Вршејќи должности во армијата и разузнавачките служби, се здобил со чин генерал-полковник.
За време на војната во Украина, за време на битката за Мариупол каде тој лично ги надгледуваше чеченските трупи, на 28 март 2022 година, Путин му додели чин генерал-полковник.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...