6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСопругата на претседателот Пендаровски береше јаболка со земјоделките од Преспа

Сопругата на претседателот Пендаровски береше јаболка со земјоделките од Преспа

Првата дама Елизабета Ѓорѓиевска беше во посета на Преспа и заедно со земјоделките од Преспанскиот Регион береше јаболка. Таа имаше средби со земјоделките кои придонесуваат за одржлив развој на руралните средини.

Посетата на Ѓорѓиевска беше во пресрет на Меѓународниот ден на руралната жена.

Во село Болно, Ресен, ме пречекаа трудољубиви земјоделки, меѓу кои и Фросина Ѓорѓиевска, чија работа е инспирација за понатамошен развој на земјоделството како стопанска дејност која може да придонесе за одржлив развој на руралните средини. На фармата се запознав и со семејството Транталовски, чијашто производната линија ‘Преспино’ претставува пример за јакнење на свеста за купување и вреднување на домашното производство“, напиша првата дама.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...