4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаПечалбар од Кичево, кој со своето семејство живее во Швајцарија добил сметки...

Печалбар од Кичево, кој со своето семејство живее во Швајцарија добил сметки од 14 илјади денари за струја за куќа во која никој не живее

Ова што го гледате е сметка на печалбар од Кичево, кој со своето семејство живее во Швајцарија. Но, за период 8 септември-7 октомври добил сметка за струја од 9.271 денар. Вели дека во тоа време не бил во својот дом во Кичево, а бројките од потрошените киловат часови на сметката, не се совпаѓаат со бројките на броилото кој ги фотографирал лицето кое се грижи за неговата куќа.

Освен за последниот месец, ова семејство и за период 5 август-7 септември платило сметка од 4.843 денари, иако и тогаш никој не живеел таму.

„Јас сум Фатлинд Далипи и заедно со семејството живеам во Швајцарија. Во Кичево имаме куќа и редовно ги плаќаме сметките за струја, но последните два месеца – август и септември добивме вртоглави сметки иако не бевме таму.

За август сметката е 5 илјади, а за септември 9.300 денари, а ние овие месеци не бевме дома. Отворено нѐ крадат. Да плаќаш струја 160 евра без да ја користиш, ова е криминал. Барам од надлежните органи да преземат мерки“, вели Фатлинд Далипи.

Стапивме во контакт и со ЕВН. Од таму велат дека се случува броилата да не се прочитаат од разни причини. На пример кога потрошувачот не е дома, екипите се спречени да ги прочитаат или пак немаат пристап до броилата, или на пример поради лошото време, отсуство поради боледување на инкасаторите или изолација поради коронавирус.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...