6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаАвстралијаНајстариот Македонец во Австралија (доселен во Перт 1935)

Најстариот Македонец во Австралија (доселен во Перт 1935)

Интервју со еден од најстарите живи Македонци во Австралија – Михаил Велоски ,кој дошол во Перт пред речиси 90 години .Македонски активист и патриот кој ја основа Македонската Православна Црква на петтиот континент и го создава првиот македонски весник – Македонска Искра .Потекнува од село Градче – Егејска Македонија. Со неполни 100 години Михаил (Мик) Велоски е еден од доајените на македонското иселеништво воопшто .
(интервјуто е снимано и е дел од потребите за македонското радио “ZZZ” од Мелбурн – Австралија)
Обработка
Ратко Трајковски ВИДЕО ТУКА https://youtu.be/v0gwQJVPh4c

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...