13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветРусите украле животни од зоолошка градина пред да побегнат од Херсон

Русите украле животни од зоолошка градина пред да побегнат од Херсон

Жителите на Херсон велат дека руските војници пустошеле продавници и други објекти додека се повлекувале, а група за заштита на животните соопшти дека украле ракуни, волци и верверички од локалната зоолошка градина, пренесе АФП.

Олександр Тодорчук, основач на UAnimals, движење за правата на животните, рече дека руските сили украле животни од локална зоолошка градина.

„Во зоолошката градина на Крим однесоа голем број животни: од лами и волци до магариња и верверички“, напиша Тодорчук на Фејсбук. ВИДЕО ТУКА https://twitter.com/nexta_tv/status/1591804783748599814?s=46&t=7Bm-U-poTKyj4nQWuBaHfw

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...