9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаБогоев: Татко ми почина, а мојата мајка го наследи имотот од 7,5...

Богоев: Татко ми почина, а мојата мајка го наследи имотот од 7,5 илајди квадрати покрај езеро купен лани пред локалните избори !!!

Во текот на вчерашниот ден, најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ обвини дека поранешниот градоначалник на скопски Карпош, Стефан Богоев станува хотелиер на брегот на Беровското езеро.

„Имот од 7,5 илјади м2 , до езеро, купен лани, на 7ми октомври. 10 дена пред локалните избори. На име на мајката на Стефан Богоев, со намена за хотелски комплекс. Постапката е почната, фирмата е регистрирана, Стефан Богоев ќе стане хотелиер, тукушто излезе од градоначалничка функција“, тврди Наум Стоилковски, портпарол на опозиционерите.
Од друга страна, „Фокус“ стапи во контакт и со Богоев, кој во детали објасни што значи тој имот, кој го купил и како според него, „вмровците“ ја злоупотребуваат целата ситуација.

Имотот беше заедничка сопственост на татко ми и наши соседи. Тој имот е купен од физички лица, а не од државата. Татко ми почина пред шест месеци и тој имот останува во оставинска постапка на мајка ми, а тоа дополнително ја покажува нечовечноста на ВМРО-ДПМНЕ.

Дополнително, ДУП-от за којшто лажно говори Стоилковски е донесен многу пред Звонко Пекевски да стане градоначалник.

Факт е, исто така дека во моментов не се гради хотел, ниту пак во догледно време ќе има хотел на тоа место, исто како што Стефан Богоев нема никаква поврзаност со споменатата фирма“, истакна Богоев во изјава за „Фокус“.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...