13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаКуратица ке биде домаќин на несекојдневен настан „OFF ROAD RACING 2022”

Куратица ке биде домаќин на несекојдневен настан „OFF ROAD RACING 2022”

На надморска височина од 1400 мнв кај месноста викано ТИНА, на 27 Ноември Куратица ке биде домаќин на несекојдневен настан „OFF ROAD RACING 2022”, на кој ќе имаат право на учество, Џипови, мото крос, АТВ .

Право на учество имаат сите заинтересирани што се осеќаат способни за возење по планински предели.
Патекта е со вкупна должина од 2000 метри уредно обележана.
Правило за џиповите е да учествува возач и совозач – помошник, мотокрос и АТВ по едно лице-односно само возачот.
За учесниците на џипови учеството е 1000 денари додека за мотокрос и АТВ 500 денри, со што добиваат пијалок и оброк награда за најдобрите и по завршувањето на трката следува прослава во Етно ресторан Дедо Димо.
За посетителите кој ќе уживаат во природата покрај погледот кон охридското езеро организаторите имаат обезбедено шанкови каде ке можат да купат пијалоци и храна по симболични цени.
Почеток на настанот е од 9:00 часот. Целиот настан ќе биде LIVESTREAM – емитуван во живо на социјалните мрежи (Куратица, Охрид Инфо и Дедо Димо Ресторан) и youtube.
Линковите за преносот наскоро тука.
ВЕ ОЧЕКУВАМЕ !
Информации за пристигнување до локацијата:
Доколку доаѓате од Ресен:
shorturl.at/jrI89
Доколку доаѓате од Кичево со џип:
shorturl.at/des67
Доколку доаѓате од Кичево со кола до Куратица, користете го патот Кичево- Охрид – Куратица

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...