11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаЗабаваОва е малото гратче Македонија во Америка- Градот го добил името според...

Ова е малото гратче Македонија во Америка- Градот го добил името според Библијата !!!!

Во САД, односно во државата Охајо пости мал град кој се вика Македонија, но ретко кој знае за него. Оваа заедница која брои скоро 12.000 жители, веќе се подготвува за Божикните празници, и по две години пауза заради пандемијата на корона вирусот повторно заживува т.н. Програма за испорака на Дедо Мраз.

На нивната многу активна Фејсбук страница локалните власти објавија:

Програма за испорака на Дедо Мраз се враќа во 2022 година!

Подигнувањето и испраќањето на торбите започнува на пладне, 21 ноември и завршува во 19 часот на 2 декември. Подигнувањето/испраќањето се наоѓа во Градското собрание.

Инаку, името на градот потекнува од мала шега меѓу студентите по богословие на колеџот Western Reserve, кој на почетокот на 19 век се наоѓав во Хадсон, Охајо. Студентите, кои биле повикани да проповедаат во малото селце на 6 милји (10 километри) северно, цитирајќи извадоци од библиските дела светите апостоли рекле „… баравме да одиме во Македонија, бидејќи Господ Бог не повика да го проповедаме Евангелието до нив. Подоцна ова гратче е наречено Македонија.

Сега при подготовките за претстојниот Thanks giving day, a потоа и за Божик гратчето веќе изгледа како од приказните.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...