11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаУтре учениците низ Македонија ќе добијат учебници, потврди министерот Шаќири

Утре учениците низ Македонија ќе добијат учебници, потврди министерот Шаќири

Поминаа два и пол месеци од почетокот на првото полугодие од учебната година, но наставата се одвива во услови на недостиг на учебници. Како решение, учениците фотокопираат наставни материјали или учат од оштетени книги. Министерот за образование, Јетон Шаќири за ТВ21 изјави дека учебниците се готови и дека од утре ќе им бидат достапни на училиштата.

„Јас кажав и стојам на тоа дека учебниците ќе бидат готови до октомври. Денес имаме над 22 наслови само за основно образование кои се одобрени од Педагошката служба и ги имаме повеќето од нив. Околу 15 се испечатени од економскиот операторот кој ја презема обврската да ги печати“, изјави Министерот за обрзование и наука Јетон Шаќири.

Испораката на учебниците до сите училишта каде што има дефицит, вели Шаќири, ќе се заврши во рок од две недели.

„Очекувам во текот на целиот ноември, сите учебници во основното образование….За прашањето за новиот концепт, има повеќе од четири паралелки, нови генерации кои од следната година нема да имаат проблеми со другите учебници. Ќе се отвори дискусија и за овие учебници. Испораката на учебниците започнува од четврток. Во кои училишта, во моментов го немам планот. Економскиот оператор ќе ги извести училиштата, бидејќи учебниците мора да бидат примени од директорите, треба да се евидентираат, итн.“, додаде Шаќири

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...