4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Земам 93.000 денари плата со 32 години

Пендаровски: Земам 93.000 денари плата со 32 години

Претседателот Стево Пендаровски синоќа ги обелодени своите примања.

-93 илјади денари со 32 години работен стаж. Во владина процедура е во поодмината фаза Законот за плати. Би сакал да го видам што побрзо тој закон во Собрание и да биде изгласа. Има агенции за кои не знаете дека постојат, комплетно се на Буџет со два или три пати поголема плата од мене или премиерот. Тоа е недозволива ситуација. Тврдам дека и опозицијата нема да има ништо против овој закон, вели Пендаровски.

Тој се осврна на високите плати во М-НАВ по скандалот со аферата „Паразити“.

-Данскиот амбасадор кој ја покрива Македонија и кај мене се интересираше што е заднината на писмото барањето кое од М-НАВ го пратиле до нив кај што ги прашале, народски кажано, како баш овие ги избравте. Може да замислите, на највисоко политичко ниво и мене ме прашуваа. Јас морав таму да прашувам бидејќи не ми беше верно дека е можно такво нешто, рече претседателот во емисијата „24 анализа“.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...