7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВане Цветанов ја шетал Дунавка во странство со државни пари

Ване Цветанов ја шетал Дунавка во странство со државни пари

МВР денеска поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата, Ване Цветанов за злоупотреба на службената положба. Според пријавата, Цветанов ја ангажирал невенчаната сопруга Дунавка Трифуновска и со државни пари оделе на заеднички службени патувања, а вршел и незаконски јавни набавки со што го оштетил државниот буџет за 75.000 еу.

Пријавениот ги пречекорил границите на своето службено овластување, постапувајќи спротивно на Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси и склучил три договори за ангажирање надворешен советник за специјални цели, лицето Д.Т., која била негова невенчана сопруга. Овие договори биле искористени и како основа за заеднички службени патувања во странство, а на лицето Д.Т неосновано и противправно му биле исплатени парични средства во вкупен износ од 1.525 евра“, стои, меѓу другото во пријавата.

Цветанов беше разрешен од функцијата претседател на Совет за унапредување и надзор на ревизијата во март, кога ја вработи жена му, манекенката и поранешна мис на Македонија Дунавка Трифуновска. На оваа функција Цветанов беше скоро три години. Тогаш во разговор за „Репортер“ тој потврди дека ја ангажирал жена му да му помага на работа, оти само неа ѝ верува.
„Опкружен сум со многу непријатели и луѓе од интерес па морав да се потпрам на некого на кого му верувам целосно во овие специфични лицемерни времиња. Сега за сега има потпишано договор за 30 дена. Станува збор за договор за ангажирање на надворешен советник за специјални цели. Нема да зема пари. Нејзината плата е нула денари“, рече тогаш Ване за „Репортер“.
Во меѓувреме, пак, Дунавка рече дека нејзиното име е злоупотребено и дека таа не е личноста што е вработена во институцијата со која што раководеше нејзиниот емотивен партнер.
„Тоа се професионалци во својата област пријавени на официјален оглас . Ова е исценирана конструкција во време кога институцијата гради нова иднина преку имплементација на европските директиви, која што е нотирана и во последните европски извештаи“, рече тогаш Дунавка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...