5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаУкраински волонтери сошиле македонско знаме во знак на благодарност за хуманитарната помош

Украински волонтери сошиле македонско знаме во знак на благодарност за хуманитарната помош

Украински волонтери во знак на благодарност за хуманитарната помош од Северна Македонија сошиле македонско знаме со свои раце, објави на Твитер, украинската амбасадорка Лариса Дир.

Неодамна, партија хуманитарна помош во вид на антибиотици со широк спектар пристигна во Украина од Северна Македонија. Изразувајќи ја својата искрена благодарност за континуираната поддршка и помош што ја дава Северна Македонија, волонтерите се фотографираа со државното македонско знаме кое тие го сошиле со свои раце!“, пишува Дир.

Дел од лековите е доставен и во населеното место Никопол во Дњепропетровската област, која веќе неколку месеци се наоѓа под секојдневно брутално гранатирање од страна на руските војници, известуваат од украинската Амбасада.

Како што нагласуваат, овие медицински средства сега се исклучително потребни и на териториите на соседната Херсонска област ослободена од рускиот агресор, пред се за украинските воени и медицински установи, со кои жителите на Никопол ја поделиле оваа помош!

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...