13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаКлиментина била мајка на малолетно дете- Лелек, тензии, за високите казни од...

Климентина била мајка на малолетно дете- Лелек, тензии, за високите казни од обвинетите: „Кај ќе ви оди душата?“„Чист сум пред Бога“ вели еден од осудените !!!

Мајката на осудениот Андреј Костовски со лелкање ја високата затворска казна на нејзиниот суд. Обвинетата Клементина Лефковска исто така реагираше на високата казна и бараше да ја однесат во тоалет бидејќи и се повраќа. Нервозен и со коментари кон судот, реагираше Анџело Ѓоргиевски- Пишува А1 он

Додека обвинителката Тања Трајчевска бараше продолжување на мерката притвор поради опасност од бегство, а Анџело коментираше, реагираше судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ со тропање на масата за да ја смири атмосферата.

„Ќе ме избркате од судница што е? Притвор продолжува“, ѝ рече Анџело на судијката која удри на масата бидејќи тој говореше пред да добие збор.

„Смири се“, му порача адвокатот, а тој му врати: „Што да се смирам?“.

Најголем шок беше евидентен кај мајката на Андреј Костовски, третообвинет, која со лелек и неверување ја слушна 16 годишната казна на нејзиниот син, за кого судијката посочи дека имало искрено каење. Таа беше во шок.

По завршување на судењето, Костовски се обрати до мајка му: „Пред господ сум чист, не сум убил никого. Совеста ми е чиста. Тоа е заради јавност, знаеме под кави околности. Не се секирај мама, се е во ред“.

Реакцијата имаше и од мајката на Клементина која доби 18 години казна затвор.

„Која е оваа правда? Што е ова“, прашуваше мајката која со реакциите продолжи и во ходникот на судот.

Дел од обвинетите, за време на паузата беа извадени од судницата поради негодување и коментирање. Но, коментари до обвинителката имаа и првите двајца обвинети.

„Ах Тања, Тања кај ќе ви оди душата?“, и се обрати Анџело и на обвинителката.

„Ова не е убиство“, и рече Клементина на обвинителката, а таа ја напушти судницата.

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ изрече високи затворски казни за тројцата обвинети за убиството на Денис Тот. Првообвинетиот Анџело Ѓорѓиевски е осуден на 18 години. Второобвинетата Клементина Лефковска е осудена на 18 години затвор. Третообвинетиот Андреј Костовски е осуден на 16 години затвор.

Извор: А1 он

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...