20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПо пауза од две години повторно Бадникова поворка во Охрид

По пауза од две години повторно Бадникова поворка во Охрид

По пауза од две години, поради Ковид пандемијата, големата радост Бадникови поворки, продолжува!

“Со цел да ја продолжиме оваа стара духовна традиција, ве покануваме да се приклучите во подготовките се до Бадниковото навестување за раѓањето на Исус Христос, на 6 ти јануари 2023 година, кое ќе биде одбележано со голема поворка низ охридските улици, во која ќе учествуваат деца пеејќи ја некогашната стара коледарска песна “Вечниот Бог”.

Децата кои ќе учествуваат во оваа манифестација ќе добијат божикни подароци.

Подготовките за настанот почнуваат на 10.12.2022 во 13 часот во спортската сала на ОУ “Христо Узунов”, информира Летка Филипова, организатор на Бадникова поворка Охрид.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...