14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаЗабаваУкрал 800 метри пат, го исекол, па го продал асфалтот за 640...

Украл 800 метри пат, го исекол, па го продал асфалтот за 640 евра

Еден крадец во Кина украл околу 800 метри асфалтен пат од автопат и го продал на фабрика за градежни материјали за 5.000 јуани, што е околу 640 евра.
Меѓутоа, крадецот немал среќа бидејќи жителите на селото Санкеш во покраината Јианксу на истокот на земјата, го пријавиле исчезнувањето на дел од автопатот на полицијата.

Мажот кој изнајмил градежна машина со која извадил 800 метри од автопатот и блоковите ги натоварил во камиони кои ги однел пред фабриката, а таа ги откупила.

„По тој автопат веќе никој не возеше. Зошто тогаш да не се земат асфалтните блокови и нешто да се заработи“ – искрено одговорил сторителот во изјавата пред полицијата.

Вкупно препродал 500 тони асфалт.

Кинеските корисници на интернет масовно го коментираа неговиот чин.

„Сиромаштијата ги прави луѓето креативни“ – напишал еден, додека друг сугерирал дека “најпримерна казна за сторителот би била самиот да мора да го поправи уништениот пат“. Извор: autoevolution

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...