9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаОткриена нова грешка во наставниот материјал: Знамето на Португалија помешано со шпанското

Откриена нова грешка во наставниот материјал: Знамето на Португалија помешано со шпанското

Откако беше откриено дека нашите деца ќе учат дека Монт Еверест е висок 22 километри и дека Албанија на Македонија ѝ е источен, а Бугарија западен сосед, вчера е откриено дека нашите експерти по географија се „истакнале“ со уште една грешка во учебниот материјал за основците.

Станува збор за лекција во која се опишува Португалија. Текстот е во ред, но во левиот горен агол на страницата се забележува знаме, кое според авторот на овој учебник, треба да биде знамето на Португалија.

Но, веднаш се забележува дека тука нешто не е во ред, а тоа е дека ова знаме е знамето на Шпанија, а не на Португалија.

Португалија и Шпанија навистина се соседни земји, но тоа не е причина децата да учат погрешни знамиња.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...