13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаПолиција го најде „мерцедесот“, трага по возачот кој на пешачки прегази мајка...

Полиција го најде „мерцедесот“, трага по возачот кој на пешачки прегази мајка и дете во Велес

Девојчето загинало на самото место, а мајката имала отворена рана на главата и повреда на потколеницата. Утрово, таа била испратена на домашно лекување

Велешката полиција го пронајде возилото „мерцедес“ со велешки регистарски таблички, а сè уште трага по 29-годишниот А.Н. кој е осомничен дека доцна синоќа околу 22:15 часот на пешачки премин во Велес удри во мајка и дете при што 11-годишното девојче загина.

Портпаролот на СВР Велес, Ристе Самарџиев, за синоќешната сообраќајка појаснува дека девојчето починало на самото место, а потоа смртта ја констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Мајката (43), пак, се здобила со тешки повреди. Како што информираше портпаролката на велешката болница, докторката Елена Левкова-Ќулумова за МИА, мајката имала отворена рана на глава и повреда на потколеница. Повредите биле санирани, а утрово била испратена на домашно лекување.

Сообраќајката се случила на улицата „Борис Трајковски“ во Велес. Мајката и ќерката, според првичните сознанија на велешкото обвинителство, преминувале на пешачки премин. Кога биле на крајот од преминот, пред да се качат на тротоарот, со голема брзина наишло возилото и удрило во нив. Од ударот, девојчето било исфрлено дури до наредниот пешачки премин на улицата кај училиштето „Васил Главинов“.

За возачот, од велешкото обвинителство соопштија дека по сообраќајката воопшто не застанал туку напротив со голема брзина избегал.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...