5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаШаќири за ТВ 24: Изгубените часови поради лажните дојави за бомби ќе...

Шаќири за ТВ 24: Изгубените часови поради лажните дојави за бомби ќе се надоместуваат во второто полугодие

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири во емисијата 24 анализа рече дека изгубената настава ќе се надоместува. Се надева дека нема да има понатамошни стравувања. Одредени училишта дојавите за бомби ги имаат добиено во различни денови.

– Сигурен сум дека до овој ден некои од училиштата ија имаат надоместено изгубената настава. Информациите дека во сите училишта се загубени повеќе од 10 дена од наставата се различни во сите градови заради тоа што имаме училишта каде е изгубено само еден ден. Сите наставници и професори имаат дадено придонес да се надомести изгубената настава. До крајот на првото полугодие ќе изврпимецелосна анализа на сите делови од програмите кои не се обработени на основните и средните училишта и по доставувањето на список од тие училишта што е изгубено, ќе донесеме одлука како тоа ќе се надоместува во второто полуугодие. Ќе се разгледува дали ќе се надоместува после работното време или во јуни во зависност кога ќе се достави извештајот на училиштата за изгубената настава. – вели министерот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...