19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Не сум се договарал со Мијалков. Тој ги охрабруваше пратениците затоа...

Заев: Не сум се договарал со Мијалков. Тој ги охрабруваше пратениците затоа што веруваше во решението

Заев: Не сум се договарал со Мијалков. Тој ги охрабруваше пратениците затоа што веруваше во решението..
Поранешниот премиер Зоран Заев за Фокус ги демантираше шпекулациите дека наводно се договарал со Сашо Мијалков во врска со осумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за Преспанскиот договор. Тој вели дека го ризикувал својот и животот на своите блиски за да ги обелодени материјалите за незаконското прислушување и дека е срамота да има вакви шпекулации.

Тоа може да го зборуваат само луѓе што се занимаваат со шпекулации и лаги. Секогаш сум бил транспарентен за сѐ додека бев во политиката. Пратениците гласаа по сопствено убедување и нивните изјави беа насекаде низ медиумите –изјавил Заев за Фокус.

На социјалните медиуми деновиве се појави една стара изјава од Зоран Заев од 2019 година каде тој наводно потврдува дека Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за договорот.

– Сашо Мијалков зборуваше со пратеници поради тоа што верува во тоа решение. Тоа го кажуваше на сите, јавно се зборува во Скопје, насекаде, дека тој зборувал со пратениците. Седел со нив, ги охрабрувал, лично верувал – гласи изјавата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...