15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДржавниот првак по математика Лео Нелоски на прием кај градоначалникот Пецаков

Државниот првак по математика Лео Нелоски на прием кај градоначалникот Пецаков

Градоначалникот на Општина Охрид Кирил Пецаков денеска го прими деветтоодделенецот Лео Нелоски, државен првак по математика за 2022 година.

Нелоски, кој е ученик во основното училиште „Григор Прличев“, на Јуниорската математичка олимпијада, која се одржа на Природно-математичкиот факултет во Скопје, го освои сребрениот медал.

Општина Охрид постојано ќе биде ветар во грб и ќе им дава поддршка на младите и телентирани ученици од основните и средни училишта во Охрид, со цел постигнување на уште повеќе и поголеми успеси, соопшти општинската прес-служба.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...