6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПовеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците на Сиднеј.

Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците на Сиднеј.

Австралија го одбележа доаѓањето на новата 2023 година со голем огномет над пристаништето во Сиднеј. Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците на Сиднеј.

Повеќе од 7.000 огномети беа лансирани од врвот на Сиднејскиот мост и уште 2.000 од блиската опера.

Официјалната прослава започна неколку часа пред полноќ, па дел од подготвената празнична пиротехника веќе беше испукана во 21 часот по локално време.

Со величенствен огномет од Скај Тауер, висока 328 метри, жителите на главниот град на Нов Зеланд го прославија доаѓањето на Новата година.

Најважните знаменитости во градот биле осветлени со ласерска светлина, според Sky News.

https://youtu.be/imJhDDnfA6c

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...