19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаЛетови за Нова година ќе има - Синдикатот во контрола на летање...

Летови за Нова година ќе има – Синдикатот во контрола на летање го откажа штрајкот

Летови за Нова година ќе има – контолорите на летање се откажаа од најавениот штрајк. Велат ќе го следат конкурсот за вработување и најавија дека ќе бидат дел од самата селекција. Ќе ги набљудуваат постапките на селекција и ќе утврдат дали ќе има неправилности или не.

Реакцијата на синдикатот и најавата за штрајк дојде по објавени огласи за вработувања во М-НАВ, со критериуми, кои според синдикатот се спротивни на постигнатата спогодба со менаџментот од октомври годинава.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...