9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДевојче е првото бебе во Куманово во 2023 година

Девојче е првото бебе во Куманово во 2023 година

Првото бебе во Куманово е женско, родено на 2 јануари во 22:50. Таа е прва рожба на 38 годишна кумановка.

Новороденчето е 3,3 килограми 53 сантиметри, родено спонтано. И мајката и бебето се во добра здравствена состојба. На акушерскиот оддел во кумановската општа болница од први јануари, родени се уште две девојчиња.

И општината и болницата ѝ подарија на мајката соодветни подароци. Претставниците на локалната власт и болницата посакаа повеќе новороденчиња во градот, кој иако е најголема општина во државата се соочува со намален наалитет.

Се радувам што е женско, годините кога се раѓаат девојчиња се плодни и има мир. Ја посетив родилката. Во име на општината, советот, посакав здравје, среќа, изјави претседателката на советот Ивана Ѓорѓиевска.

Директорката на болницата д-р Снежана Захариева рече дека лани се родиле 846 новороденчиња.

– Се надевам на повеќе раѓања годинава. Големо родилиште сме. Се трудиме да ја унапредиме здравствената заштита на родилките. Дел сме од перимак програмата, дел сме од мрежата на шест родилишта во државата коишто се трудат да ја издигнат грижата и намалувањето на смртта кај новороденчињата и доенчињата. По укинувањето на ковид протоколите почна со работа и школата за родителство, имаме млади мајки кои добиваат помош од наши акушерки, се учат за родителството, изјави Захариева.

Таа нагласува дека се воведуваат нови методи и операции, преку обуки на соодветен кадар. Акушерското одделение преку проект Хоуп е опремено со соодветна опрема.

Доктор Софија Трајковиќ рече дека бебето и мајката се чувствуваат одлично. На одделението во текот на денот очекуваат дополнителни раѓања. На одделението има осум специјалисти и четворица специјализанти.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...