2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаГруби: ДУИ има повеќе доктори на науки од СДСМ

Груби: ДУИ има повеќе доктори на науки од СДСМ

Според вицепремиерот Артан Груби, ДУИ ги има најдобрите кадри во Македонија. Тоа тој го изјавил вчера на партиската средба во Гостивар додавајќи дека биле подобри од било кога.

– ДУИ и онака не е партија, тоа е дух кој ја наследува слободата, ОВК, ОВК на Прешево, на Косово, која потоа преку партиите се канализираше во институциите. Во ’98 година ни требаше сламка, во 2002 година ни требаше молив, знаење и глас. Секоја генерација имаше свој одговор. Започна со Охридскиот рамковен договор, продолжи со универзитетите, со стекнување на општини кои со години им беа ускратувани на Албанците. За таа битка ги имавме најдобрите воини, изјавил Груби, соопштија од ДУИ.

Според Груби имало време да се дојде на маса кога треба, се работело многу, се заокружиле сите барања од Охридскиот рамковен договор, се појавиле нови предизвици.

– Не можеме да ја оставиме земјата на судбината на анкетата објавена вчера во правец на Русија. Затоа, ДУИ, претседателот и сите ја дадоа довербата на соодветната генерација и успеавме, сега сме членки на НАТО, отворивме разговори и со ЕУ. И тогаш требаше една генерација, требаше кадарот на ДУИ, почнавме со правата на Албанците и интеграциите. Сега е време за инфраструктура, економија и развој. Во оваа година се најдоа релевантни луѓе да го продолжат патот и да се соочат со предизвиците, не сме исти како во 2002 година. Многу сум благодарен за сета доверба што кадрите на ДУИ им ја дадоа на граѓаните. Успешни беа во 2002 година, беа и подоцна и во 2022 година, изјавил Груби.

Тој истакнал дека министрите на ДУИ се 5 доктори на науки и еден докторанд.

– Но за ова не зборуваме отворено. ДУИ има повеќе доктори од СДСМ, ова го призна и Апасиев и Левица. Го кажавте ова „Подобри сме од било кога“, слушнав од вас, рече Груби.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...