Масовно капење во Охрид: Силниот јужен ветар ги искапи владиците, новинарите и делегациите !!!

По масовно капење немало“, коментираат по малку на шега охриѓани за чествувањето на празникот Богојавление – Водици, кое годинава се одржа во невообичаени услови, по релативно топло време за овој период од годината, проследено со силен јужен ветар.

Силината на ветрот и невремето кулминираа токму за време на церемонијата на осветување на езерските води и положувањето на чесниот крст од страна на митрополитот Тимотеј.
Разбрануваното Езеро ги искапи сите на градското пристаниште, и литиите, бројните делегации и политичарите, новинарските екипи, но и верниците кои го следеа настанот од брегот.


Фото: Емил Јобанович
Охрид Њус

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here