7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерот Спасовски од Охрид по повод Богојавление - Водици

Министерот Спасовски од Охрид по повод Богојавление – Водици

Министерот Спасовски од Охрид по повод Богојавление – Водици: Сведоштвото за духовното раѓање нека донесе единство

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, присуствуваше на литија во Охрид и традиционално фрлање на светиот крст во Охридското Езеро, по повод одбележување на христијанскиот празник Богојавление – Водици.

Честитката од министерот Спасовски ја пренесуваме во продолжение:

Утрово, во убавиот Охрид – македонскиот Ерусалим, заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и илјадници македонски верници, присуствував на литија во чест на празникот Богојавление – Водици, на традиционалното фрлање на светиот крст во водите на Охридското Езеро.

Дозволете во свое и во име на МВР да ви го честитам големиот христијански празник Богојавление – Водици, со срдечни желби за здравје и духовен спокој.

Сведоштвото за Христовото крштевање го означува Почетокот на обновата, на спасоносната вера, Почетокот на Сѐ, преку прочистување или ослободување од гревот.

Кога Јован Крстител го крштевал Христа во водите на Јордан се покажала и Христовата мисија како пат на спасението на човештвото.

Сведоштвото за духовното раѓање нека донесе единство – eдинствo на умoт, срцeтo и вoлјата, а Богојавленскиот водосвет нека благослови со здравје, љубов, мир и хармонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...