7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден почина македонскиот актер Душко Костовски

На денешен ден почина македонскиот актер Душко Костовски

Денеска се навршуваат 28 години од смртта на Душко Костовски, македонски драмски, филмски и телевизиски артист. Роден бил во Дебар, во 28 мај 1930 година.

Неговиот лик како да беше создаден за во детските тв серии, драмите и филмовите во кои можеби помалку толкуваше главни улоги, но и оние малите ги правеше големи и забележителни, благодарение на неговата извонредна глума, талентот и шармантниот лик.

Публиката најмногу ќе го памети по: “Зрзе, зрзе, зрзе, а да не си од Марчино бе чорбаџи?!”

Актер кој секогаш умееше да го извлече максимумот во сите ролји – и мали и големи, и комични и трагични и фарсични и гротескни. Само актер со широко срце, со голема и искрена љубов кон професијата може да биде и да остане до крај на животот доследен на она што го создава.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...