6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПатријахот Кирил: Уништувањето на Русија значи крај на светот.

Патријахот Кирил: Уништувањето на Русија значи крај на светот.

Поглаварот на Руската православна црква вчера предупреди дека секој обид за уништување на Русија ќе значи крај на светот. „Денес има големи закани за светот, за нашата земја и за целото човештво, рече патријархот Кирил на богослужбата по повод празникот Богојавление.

-Желбата да се победи Русија денес доби многу опасни форми. Го молиме Господ да ги вразуми лудаците и да им помогне да сфатат дека секоја желба да се уништи Русија ќе значи крај на светот, рече Кирил. Тој додаде дека Русија поседува моќно оружје и луѓе кои имаат силна желба да победат.

-Денес е толку вознемирено време, но ние веруваме дека Господ нема да ја напушти руската земја… дека Русија ќе има сила… да ја заштити својата земја и својот народ“, заклучи поглаварот на Руската православна црква.

Патријархот Кирил се смета за жесток поддржувач на руската инвазија на Украина. Постоењето на добри односи меѓу Кремљ и црквата го потврди и самиот руски претседател Владимир Путин кога на православниот Божиќ и се заблагодари на Руската православна црква за нејзината улога во општеството.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...