13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПрашање во бугарскиот „Милионер“ ја крена Македонија на нозе!

Прашање во бугарскиот „Милионер“ ја крена Македонија на нозе!

Македонците беа прогласени за „северномакедонци“ во најновото бугарско издание на шоуто „Кој сака да стане милионер“.

Еден од натпреварувачите го доби следното прашање: „Ако некој ‘северномакедонец’ ви каже дека е ‘киднапиран’, за што станува збор?“ Употребата на изразот „северномакедонец“ предизвика гневни реакции на социјалните мрежи каде беше споделен инсертот од квизот на телевизијата бТВ.

Како што се заоструваат односите меѓу Македонија и Бугарија, така во Бугарија станува се пораширена употребата на изразот „Северна Македонија“ и „северномакедонци“.

Особено во периоди кога тензиите се зголемени, бугарски политичари и јавни личности „уживаат“ да го употребуваат ова име за Македонците.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...