2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаВојникот, кој го претепа Дедо Мраз, останува во притвор

Војникот, кој го претепа Дедо Мраз, останува во притвор

Во обвинителниот акт е предложено продолжување на притворот за 25-годишникот.

Двајцата се обвинети дека гореспоменатите кривични дела ги извршиле на Бадник минатата година пред ресторан во Славонски Брод. Тој ден во периодот од 15 до 15 часот и 30 минути настанала тепачка помеѓу неколку лица, а во неа учествувале и обвинетите млади момчиња.

Кога еден од учесниците во тепачката, кој бил облечен во костим на Дедо Мраз, паднал на земја, 25-годишникот го удрил двапати со нога по главата, нанесувајќи му тешки физички повреди.

27-годишникот е обвинет дека ја удрил жртвата со клоци во левата страна на градниот кош, при што на жртвата ѝ се набиени ребра. Набргу по инцидентот, Министерството за одбрана потврди дека 25-годишникот е нивни вработен и дека веќе имало дисциплинска постапка.

Против него е покрената постапка во хрватската армија, при што тој бил отстранет од служба и му престанал работниот однос. „Вработениот во хрватската армија кој учествуваше на настанот на 24 декември 2022 година е сменет од должност, а сето тоа согласно Законот за служба во вооружените сили на Република Хрватска“, потврдија од Министерството за одбрана, пренесе Данас.хр.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...