17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСрпската заедница во Охрид го одбележа празникот Свети Сава

Српската заедница во Охрид го одбележа празникот Свети Сава

Во присуство на бројни гости, членови на Здружението на Србите од Охрид „Коштана“, градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, секретарот Александар Китески, почесниот конзул на Република Србија во Охрид Михајло Филев, српската заедница во Охрид денес традиционално со пригодна свеченост го одбележа празникот Свети Сава.

Отец Сашо Ристески од храмот „Свети Никола“ и годинава го изврши црковниот обред и благословувањето на славскиот колач.

За повеќе фотографии и детали ТУКА-Извор Охрид Њус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...