17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка, директорот: Сега...

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка, директорот: Сега ќе биде сместен во затворениот дел

Полицијата го пронајде затвореникот Ариф Алили од Кичево, кој издржува казна затвор во затворот „Скопје“ со Шутка. Тој треба да издржи уште осум месеци од три годишната казна која му е изречена. Информацијата за „А1он“ ја потврди директорот на затворот, Филип Андов.

„Осуденикот е пронајден и вратен во затворот. Пред да се оддалечи од затворот, беше сместен во отворено одделение. Со неговата постапка, односно прекршувањето на Правилникот на затворот, сега, тој ќе биде сместен во затворено одделение“, вели директорот за „А1он“.

Прашан зошто не го превенирале бегство на затвореникот, Андов кажа: „Мораме да ги почитуваме правилата, како осудените лица, така и ние. Не можеме да функционираме како логор, туку како установа од која ќе извира ресоцијализација. Осуденикот за кој прашувате имал примерно однесување, не го прекршил куќниот ред, постапувал според сите прописи. И затоа бил сместен во отворениот дел на затворот. По последните настани, тој ќе биде сместен во затворениот дел од затворот, за да ова не се повтори“.

„А1он“ побара информации и од МВР за тоа каде е пронајден осуденикот, од каде најавија информации за подоцна.

А1 он

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...