13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаИмето си го продадовте за пет чрвени – Нервоза и пцовки од...

Името си го продадовте за пет чрвени – Нервоза и пцовки од Бугарите кон полицајците на Деве Баир

Нервоза, пцовки и кавга со македонските полицајци – ова е сликата на граничниот премин Деве Баир повеќе од два часа.

Бугарите кои чекаат на Деве Баир за влез во Македонија за А1он велат дека од МВР им соопштиле дека паднал компјутерскиот систем, но прашуваст како е можно да работи при влез во Бугарија.

Нервозни не штедеа пцовки и навреди упатени кон македонските полицајци. „Името си го дадовте за пет чрвени“ им кажа еден од бугарските државјани.

– чекаме повеќе од еден час со образложение дека системот е паднат, а гледаме дека кон Бугсрија се влегува. Не веруваме дека е паднат системот. Се уште нема најава кога ќе не пуштат во Македонија. Не е задржан некој што е на некаков список на МВР туку сите сме задржани без причина, рече Никола Арнаудов за А1он од Фодндација Македонија.

Виктор Стојанов пак од Фондацијата во видео снимката која ја достави до А1ОН вели дека никој не влегов повеќе од два часа и дека границата е блокирана спротивно на договореното со цел да ги спречи бугарите да дојдат на чествувањето на гробот на Гоце Делчев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...