19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаУште еден Бугарин ќе го јаде дебело: МВР нема да ги премолчи...

Уште еден Бугарин ќе го јаде дебело: МВР нема да ги премолчи заканите кон полицискиот службеник !!!!

Македонската полиција во координација со јавен обвинител ќе ги преземе сите мерки во врска со заканите и омаловажувањата на претседателот на бугарската фондација „Македонија“ Виктор Стојанов.

Македонската полиција во координација со јавен обвинител ќе ги преземе сите мерки во врска со заканите и омаловажувањата на претседателот на бугарската фондација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој синоќа преку Фејсбук нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се вика и презива еден од македонските полицајци на граничниот премин „Деве Баир“, кој го имаше заокружено на фотографија. Стојанов веќе има забрана за влез во Македонија, а тој вчера на границата самиот го снимаше инцидентот со навредите кон македонските полицајци револтирани од застојот на граничниот премин..

„ Го продадовте името на државата на Грција за две стотинки. Каде ви е Јужната Македонија … Засрамете се …“

Инаку , на тројцата бугарски државјани, меѓу кои е и бугарскиот пратеник Ангел Георгиев, кои синоќа направија инцидент и беа приведени на граничниот премин „Деве Баир“, судот во Крива Паланка им изрече забрана за влез во Македонија во наредните три години и казна од 300 евра. Од МВР соопштија дека тие вербално, дрско и недолично со најпогрдни зборови се однесувале а потоа се обиделе и физички да ги нападнат полициски службеници кои преземале службени дејства.

Министерот за внатрешни работи Спасовски им оддаде признание за професионализмот и посветеноста на полицајците кои работеа за време на вчерашното чествување на роденденот македонскиот револуционер Гоце Делчев. Тој вели дека македонската полиција на висина на задачата успешно го спроведе овој настан од највисок безбедносен степен – еклатантен пример за тоа како постапува полиција од европски ранг.

Инаку, откако синоќа околу 21 часот бил каменуван македонскиот културен клуб во Благоевград „Никола Вапцаров“ од ОМО Илинден Пирин побараа бугарските власти да ги откријат сторителите и да го истражи случајот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...