13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВнука на екс министер за здравство починала на Детска клиника, а пред...

Внука на екс министер за здравство починала на Детска клиника, а пред неколку денови починало и петгодишно девојче

Внука на поранешен министер за здравство пред неколку месеци починала на скопската Клиника за детски болести поради лекарски пропуст, а пред неколку денови починало и петгодишно девојче, неофицијално дознава „Фокус“.

Според нашите информации, внуката на екс министерот за здравство имала 17 години и била заразена од ковид инфекција. Таа подолг период лежела на клиниката, а нашите информации се дека фатила и некоја бактерија и сепса.

Исто така, само пред неколку денови починало и девојче на пет години, кое фатило стрептокока бактерија, а претходно на клиниката била донесена од приватна болница.

„Фокус“ испрати неколку прашања до директорката Стојка Нацева- Фуштиќ за да ја прашаме од што починале и двете деца. После некое време, таа одговори дека за 5-годишното дете информација треба да побараме од „Систина“, каде што е лекувано и оперирано.

„Детето кај нас престојуваше осум часа, на EIT. На Клиниката за детски болести е префрлено затоа што родителите не можеле веќе да плаќаат за престој во приватна болница, а детето со било со мозочна смрт.

Префрлено е во арефлексна кома, без сопствено дишење (на распиратор) и се очекуваше ваков крај“, тврди директорката на клиниката.
Според нашите информации, на Клиниката за детски болести се случува тотален хаос. Дел од лекарите си заминале, а веќе се спремаат и нови да си одат, меѓучовечките односи се нарушени, па повеќето од вработените не ни комуницираат едни со други.

Новата директорка стапи на функција пред само неколку месеци, поточно на 3 ноември, 2022 година, откако претходно од функцијата оставка си даде доктор Аспазија Софијанова.

Јавноста очекува соодветни реакции и од надлежните институции. Државниот санитарен и здравствен инспекторат треба да постапи и во двата случаја, за да провери што точно се случило, за да не постои можност за понатамошни сомнежи.

Ирена Мулачка FOKUS

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...