14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЕвропската комисија денеска предложи 100 милиони евра помош за Северна Македонија

Европската комисија денеска предложи 100 милиони евра помош за Северна Македонија

Европската комисија денеска предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Македонија. Помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на државата во 2023 и 2024 година, поддржувајќи ја финансиската одржливост и структурните реформи. Оваа помош е наменета и за успешно справување со предизвиците со кои се соочува цела Европа, но и за успешно спроведување на политиките и реформите со кои ќе се забрза интеграцијата на земјата, преку Меморандумот за разбирање помеѓу Европската Унија и Македонија.

„Ние стоиме покрај Македонија во овие предизвикувачки времиња. Денеска предлагаме до 100 милиони евра макрофинансиска помош за поддршка на економијата на земјата, придонесувајќи за покривање на нејзините финансиски потреби во следните две години“, изјави Урсула фон дер Лајен, претседателка на Комисијата.

Со цел успешно справување со економската и енергетска криза, Македонија веќе доби помош од 80 милиони евра, кои се наменети за директна буџетска поддршка за оваа година.

Премиерот Димитар Ковачевски изрази неизмерна благодарност, нагласувајќи дека е посебно израдуван од предлог-финансиската помош.

Неизмерно ја цениме големата помош која Европската Унија постојано ни ја обезбедува на нашиот пат да станеме дел од европското семејство, посебно сега, кога се соочуваме со економска и енергетска криза.
Посебно ме израдува веста од Европската Комисија со која се предлага нова помош за Македонија до 100 милиони евра. Помошта, меѓу другото, ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на државата во наредниве две години, поддржувајќи ја финансиската одржливост, но и за политиките и реформите со кои ќе се забрза и интеграцијата на земјата.
Со оваа помош, како и генерално со рамката за помош од ЕУ, ги подобруваме состојбите во одделни сфери на државата, создавајќи подобри услови за бизнис клима, претприемништво и воопшто, поквалитетен живот за нашите граѓани. Помошта од ЕУ, која се имплементира преку спроведување на нашите политики, е видлива и граѓаните го препознаваат тоа, напиша Ковачевски на Фејсбук.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...