13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВиктор Стојанов очекува тензии на 4 мај – годишнината од смртта на...

Виктор Стојанов очекува тензии на 4 мај – годишнината од смртта на Гоце Делчев

Контроверзниот основач на фондацијата „Македонија“, Виктор Стојанов ја обвини нашата земја дека „одлучила на 4 февруари да ја скрати секоја можност за заедничко чествување на Гоце Делчев, па дури и на ниво на граѓани“.

Стојанов, на кого од претходно му е забранет влез во Македонија, порачува дека „на 4-ти мај, кога се одбележува годишнината од смртта на Гоце Делчев, ќе бидеме сведоци на потполно истото однесување“.

Ова однесување не е случајно, тоа е системско и ќе продолжи. Бугарите што беа вратени беа повеќе од 60, на преминот Гуешево – Деве Баир“, додаде Стојанов во интервју за „БНР.

Според него, Македонија ги прекршува сите заложби за евроинтеграциите „кои се во апсолутен застој“.

-Нека се види во Европа каква земја е кандидат за официјална членка. Проблемот не е само поврзан со нивната евроинтеграција, што очигледно нема да се случи“, прокоментирал Стојанов и посочил дека продолжива да добива закани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...