14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПретепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската...

Претепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската влада

Претепаниот Македонец Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид, кој Бугарија со авион го пренесе од Охрид во Софија на лекување, ужива статус на национален херој во Бугарија- јавува А1 он.

По излегувањето од болница, беше примен директно од претседателот Румен Радев и од потпретседателката Илијана Јотова. Радев ѝ честита на мајката на Христијан Пендиков што одгледала достоен син, како и на Христијан за храброста да го одбрани своето бугарско име.

А последните информации од официјална Софија се дека тој ќе биде сместен во стан во главниот град на Бугарија, и тоа на сметка на државата.

Ќе добие стан во Софија, што ќе му го плаќа државата, како и дневници за да може да живее заедно со мајка си, ќе добие и обезбедување бидејќи, според бугарската влада, тој сè уште добива закани, а во моментот не е безбедно за Пендиков да се врати во Македонија.

Според бугарските медиуми, ова го изјавил техничкиот премиер Николај Милков, а истото го повторил и во емисија на БНТ.

„Значи, ги решивме овие прашања. Секако, претстои и негова средба со министерот за внатрешни работи, Демерџиев, на која ќе се разјасни колку му е потребна безбедност на наша територија за да не стане жртва на провокација“, најави Милков.

Според информациите, станот на Пендиков ќе му го плаќа бугарското Министерство за внатрешни работи, а дневниците ќе му ги исплаќа Министерството за надворешни работи.

А Министерството за внатрешни на Бугарија треба да одлучи какво обезбедување ќе му биде дадено на Пендиков. Според Демерџиев, кон Пендиков и натаму имало закани за неговата безбедност.

Извор:А1он

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...