17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСоветот на Општина Охрид ќе одобри средства за помош на настраданите во...

Советот на Општина Охрид ќе одобри средства за помош на настраданите во земјотресот во Турција и Сирија

Врз основа на член 40 од Законот за локалната самоуправа („Сл.весник на РМ“ бр.5/2002) и член 26 од Статутот на Општина Охрид („Сл. гласник на Општина Охрид“ бр.8/2007), претседателот на Советот донесе решение за свикување на 23. вонредна седница на Советот на Општина Охрид.

Седницата ќе се одржи денеска напладне со само една точка на Дневен ред – Предлог-Заклучок за одобрување финансиска помош за настраданите од земјотресот на 6-ти февруари 2023 година во Република Турција и Република Сирија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...