13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветНевидена радост: Цело семејство е извлечено од урнатините во Сирија (ВИДЕО)

Невидена радост: Цело семејство е извлечено од урнатините во Сирија (ВИДЕО)

Спасувачите и цивилите вриснаа од радост откако цело семејство беше извлечено живо од урнатините на зградата во Сирија која се урна поради силниот земјотрес во Турција во понеделникот.

Снимките споделени од Белите шлемови го покажуваат среќниот момент и радоста од спасувањето на човечки живот.

Прво, таткото излегува од урнатините на носилка. По него, екипите вадат две мали деца – момче и девојче. Ги креваат децата високо во раце за да им покажат на сите дека се неповредени. Се слушаат извици на радост, аплаузи и благослов.

Огромниот број луѓе им овозможија на екипите да ги пренесат повредените со амбулантно возило и да им укажат прва помош. По пат странци ги бакнуваат децата.

Семејството помина повеќе од два дена под урнатините на зградата во Бисина, Сирија. Најмалку 2.500 луѓе загинаа во смртоносниот земјотрес.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...