7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија добива нов министер за здравство?!!

Македонија добива нов министер за здравство?!!

Откако Димитар Ковачевски и Арбен Таравари денеска го финализираа договорот за владина соработка, во следниот период треба да се реализира владина реконструкција.

Неофицијално, нов министeр од Алијанса за Албанците ќе бидe Кренар Лога, кој ќе го презеде ресорот правда од Никола Тупанчевски.

Нефрологот Фатмир Меџити, пак, ќе биде нов министер за здравство, кој доаѓа на местото на Беким Сали од Алтернатива, која во недела ќе одлучи дали ќе остане во владата или не….

Како што веќе објави „Фокус“, ДУИ ќе му го отстапи Министерството за животна средина на СДСМ, а нова министерка ќе биде државната секретарка Каја Шукова.

Исто така, објавивме дека Маја Манојлева, досегашна директорка на Заводот за рехабилитација ќе биде нов заменик министер за здравство.

Што се однесува до останатите заменици-министри, Вјолца Бериша ќе биде заменик-министерка за земјоделство, а Тирон Јахјага заменик за одбрана.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...