15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветПожарникарите под урнатините во Турција пронајдена торба со два милиони долари

Пожарникарите под урнатините во Турција пронајдена торба со два милиони долари

Противпожарната служба под урнатините на куќа во Турција, во провинцијата Газиантеп, пронашла торба со два милиони долари и ја предала на полицијата, јави агенцијата „Анадолија“.

Доколку не се најдат сопствениците на парите, тие ќе бидат префрлени во државната каса.

Нашите луѓе пред се’ одат да спасат животи, а потоа ги вадат и работите на луѓето кои доживеале несреќа. Парите и’ се предадени на полицијата, а вакво нешто не се случува првпат“, изјави за „Анадолија“, Чафер Јилмаз, шеф на противпожарната бригада, а пренесува „Танјуг“.

Претходно руското Министерство за вонредни состојби соопшти дека руските спасувачи пронашле 150.000 долари во готовина под урнатините на една од зградите, а парите и’ ги предале на полицијата. Видео Тука

Извор:МахФакс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...