18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаЦрна Македонијо: Мајка на мало дете треба да оди за затвор поради...

Црна Македонијо: Мајка на мало дете треба да оди за затвор поради прекршување на полициски час во пандемијата

Не ја носете мама во затвор“ – малиот Андреас не пречека со неговата мајка во дворот, мислејќи дека дошол денот кога неговата мајка треба да го остави и да замине во затвор.

26 годишната Катарина Ѓорѓевиќ го прекршила полицискиот час со нејзини пријатели кои оделе во домот. Но, пред почетокот на полицискиот час им се дупнала гумата на автомобилот и добиле казна: две илјди евра казна или три месеци казна затвор.

Проблемот да е поголем е што во моментот таа го чекала македонското државјанство бидејќи потекнува од Србија и не можела да пристустува на судњето без лична карта. Годините семејно насилство од нејзиниот татко во Србија било судбина да се вратат во родната земја Македонија на нејзината мајка. Живеење во шелтри центри години чекање. Но, нов проблем во животот бракот на Катарина не успева и детето не може да добие матична книги на родени, бидејќи мајакта немала документ. Иако има шест години Андреас дури наредната година ќе биде прваче и го чека изводот на родени. Таа вели дека бара одолжување на казната со цел да ги заврши потребните документи за нејзиниот син.

Единствен излез за оваа состојба адвокатите гледаат во носењето на Законот за амнестија, каде лицата во социјален ризик ќе се амнетстираат од затворска казна.

По сторијата на Канал 5, Ментор Лимани кој го прекршил полицискиот час лице со психички растројстава излезе од затвор поради неговата дијагноза. Катарина се надева дека казната ќе ја одложат или ќе дочека пратениците да го изгласаат законот за аменстија. Верува дека нејзиниот шест годишен син ќе има посреќно детство од нејзиното и ќе останат заедно. ВИДЕО ТУКА

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...