13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаЗабаваЛатас: Толку многу пари заработував што спиев само по замоци. (ВИДЕО)

Латас: Толку многу пари заработував што спиев само по замоци. (ВИДЕО)

Драган Павловиќ Латас е еден од најдобрите новинари кај нас од осамостојувањето, до денес.

Латас сите го паметат по вестите и неговиот препознатлив имиџ со кошула и вратоврска, но помладите не паметат дека Драган Павловиќ Латас, всушност се проби во новинарството прво во неделникот Фокус, а потоа со неговиот најголем проект, политичката емисија Профил.

Драган Павловиќ Латас беше гостин кај јутјуберот Лазаров, каде во опширно интервју проговори за многу периоди од неговиот живот.
Кариеарата ја почнав многу млад, почнавме со Никола Младенов во Фокус. Земав одлична плата, 1800 марки. Но, таму ми сметаше тоа што многу пиеја. И сакав да се тргнам и го направив тоа.

Прифатив да работам за помала плата во Сител, самоз а да се тргнам од Фокус.

Станав близок со Sинго, кој за мене е еден од најголемите интелектуалци и најпаметните луѓе во Македонија, рече Латас.

Се оженив многу млад. Јас имав неполни 24, а жена ми 19 години.

За да добие дозвола од дома, од татко и за да се омажи, условот беше таа да го продолжи факултетот. Студираше архитектура.

Значи, за да можеме да функционираме како семејство, некој од нас мораше да работи. Тоа секако бев јас.

Успеав, се вработив во Белград, работев со маркетинг. Но пазете, јас се што сум работел во животот, сум гледал да бидам најдобар. Така беше и со оваа работа.

Прво ми ја доделија Македонија за работа и ја сработив одлично, а потоа ме пратија во Словенија, пазар кој во тоа време беше најбогат.

Јас сум таков човек, сакам да помогнам на другари, па на многу од нив им платив трошоци, да дојдат со мене и да ги внесам во работата.

Толку добро работевме, што во една година правев преку сто илјади марки. За 4-5 години направив половина милион.

Со Славе од Охрид пријателот отидовме дотаму, што одлучоивме да не спиеме повеќе во хотели, туку да почнеме да спиеме во замоци.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...