7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПокрај станот и обезбедувањето, Бугарија на Пендиков ќе му овозможи и студирање...

Покрај станот и обезбедувањето, Бугарија на Пендиков ќе му овозможи и студирање во Софија

Бугарија ќе му озвозможи на претепаниот охриѓанец, Христијан Пендиков да студира во Софија. Ова го соопшти бугарската потпретседателка Илијана Јотова која се сретна со претставници на бугарската заедница во Скопје.

„Сакаме оваа есен да почне да студира во Бугарија, да го заврши високото образование, а бугарската држава ќе направи се’ што е потребно за него и за сите“, рече Јотова која по посетата на Косово дојде во Скопје на средба со бугарската заедница во Македонија.

Претходно беше објавено дека Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство за кое аплицирал во декември, минатата година. Тамошното министерството за надворешни работи објави дека ќе му обезбеди и стан додека престојува во Бугарија, но и лично обезбедување.

Македонскиот државјанин Пендиков кој ја извршуваше функцијата секретар на бугарското здружение „Цар Борис Трети’ во Охрид, минатиот месец беше физички нападнат во ресторан на кејот во центарот на градот. Сучаојот потоа прерасна во дипломатски скандал, а охриѓанецот во организација на бугарските власти беше транспортиран на лекување во Бугарија, каде oттогаш остана да живее.

Во земјава, против него во октомври минатата година поднесена била кривична пријава за дрога.

Во интервју по нападот во Охрид, Пендиков од Софија обвини дека бил дискриминиран во Македонија поради бугарската самосвест.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...